poniedziałek, 12 lutego 2018

Cudowny chłopak - Inny, nie znaczy gorszy


Cudownie wyjątkowy


Cudowny chłopak” to film Stephena Chbosky’egoktóry jest amerykańską adaptacją książki R.J.Palacio „Cud chłopiec”, będącej bestsellerem New York Timesa. 
        Opowiada o 10-letnim Auggiem Pullmanie, który jest chłopcem o zwykłych zainteresowaniach, jednak uwagę zwraca jego zdeformowana twarz, będąca wynikiem choroby genetycznej. Przez pierwsze lata szkolne uczył się w domu z mamą, jednak kobieta podejmuje decyzję, aby wysłać syna do szkoły. Popierają ją w tym mąż (tata Auggiego) i córka (siostra Auggiego), Via.
        Początkowo chłopcu trudno odnaleźć się w szkolnym społeczeństwie. Jego rówieśnicy są raczej mało empatyczni i nie potrafią go w pełni zaakceptować, co jest główną problematyką filmu. My jako widzowie towarzyszymy Auggiemu przy nawiązywaniu tych pierwszych kontaktów z kolegami. Dostrzegamy wszystkie trudności, jakie pojawiają się w ich relacjach, jak np. znęcanie, gnębienie, niechęć, kłótnie, a nawet zdrada.
        W filmie przedstawione są również historie innych bohaterów, np. siostry Auggiego, Vii. Dziewczyna czuje się bowiem niedoceniana przez rodziców i nie dostaje od nich wystarczającej uwagi. Stara się rozumieć, że to nie jest winą jej chorego brata, którego bardzo kocha, jednak dla niej prawdziwym wsparciem była tylko babcia.
         Film ukazuje także relacje między Vią a jej znajomymi, przyjaciółką, która w pewnym momencie się od niej odwraca oraz relacje całej rodziny Pullmanów, to jak radzą sobie z problemami, komunikują się i kochają.
          "Cudowny chłopiec" to film przede wszystkim o tolerancji i empatii wobec innych. Auggie przez swoją twarz różnił się od innych, przez co był tym „gorszym”, ale i tym „wyjątkowym”. Moim zdaniem warto pójść do kina i zobaczyć ten film, szczególnie z dziećmi. Akceptacji różności należy bowiem uczyć od najmłodszych lat, a w różnorodności jest siła.
Wiktoria Skrzypiec

„Akceptacja to największy komplement jaki można otrzymać”


W filmie pt. „Cudowny chłopak” ukazane są takie wartości jak tolerancja, samoakceptacja, zrozumienie, empatia, miłość czy przyjaźń. Jest to opowieść o chorym dzieciaku, wyreżyserowana przez Stephena Chbosky’ego  na podstawie książki „Cud chłopak”, R.J. Palacio. 
          Ekranizacja tej historii porusza człowieka, pokazując nam z różnych perspektyw współczesny problem braku akceptacji i nie tylko. W fabule występuje wiele wątków, co pozwala nam ujrzeć odczucia każdego z bohaterów. Należy przyznać, że film ma w sobie ogromy przekaz, który stara się dotrzeć do każdego z nas w innej formie. W tej twórczości filmowej najbardziej podobał nam się fakt, że nie każdy jest idealny. Auggie (główny bohater) nie był przedstawiony wyłączanie jako poszkodowane dziecko, ale także jako osoba, skupiająca się tylko na sobie i swoich problemach, jednak też z poczuciem humoru i charyzmą. August był otoczony miłością przez swoją matkę - poświęcającą mu najwięcej uwagi, ojca z niesamowitym poczuciem humoru i starająca się go zrozumieć siostrę.
          Według nas właściwie jest spoglądać na człowieka sercem, a nie oczami. Gdy patrzymy sercem, możemy łatwo dostrzec to, co jest dobre w drugim człowieku. Najlepiej oddaje to cytat Antoine’a de Saint Exupery’ego z książki pt. „Mały Książę”: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Tenże cytat idealnie pasuje do kontekstu opowieści. 
          Film dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, przeżyć i wzruszeń. Pomógł pogłębić wiedzę na temat tolerancji, której w dzisiejszych czasach się wymaga. Obejrzeć ten film bez jakichkolwiek refleksji to absurd…
Weronika Sancar, Julia Niewiadomska
InnośćKsiążka pt. „Cud chłopak” została zekranizowana i trafiła do kin dziewiętnastego stycznia bieżącego roku. Reżyserem filmu jest Stephen Chbosky. Głównymi bohaterami są m.in. Auggie Pullman, którego rolę odegrał Jacob Tremblay, Jack Will, którego zagrał Noah Jupe oraz Izabela Vidovic, czyli filmowa Via Pullman.
                Głównym  problemem poruszonym w filmie jest inność. Auggie Pullman, po przejściu 27 operacji plastycznych, nadal nie wygląda jak inne dzieci, dlatego już w pierwszym dniu szkoły staje się ofiarą kpin i prześladowań ze strony rówieśników. Chłopiec jest na skraju załamania, kiedy w jego życiu pojawia się Jack Will. Na początku jest miły i uprzejmy w stosunku do Auggiego jedynie na prośbę dyrektora szkoły, czyli „z przymusu”. Okazuje się jednak, że bardzo szybko sam przekonuje się do Augusta i zostaje jego przyjacielem. Niestety, znajomość ta przechodzi nie jedną próbę…
                Naszym zdaniem film był bardzo poruszający. Historia Augusta uzmysłowiła nam, że najważniejsze jest to, co ma się w środku. Jak na swój młody wiek, chłopiec przeszedł naprawdę wiele.  Operacje, kpiny, prześladowania. To wszystko wymagało ogromnej siły psychicznej. Z całą pewnością w najbliższym czasie sięgniemy po książkę i jesteśmy pewne, że będzie tak samo dobra jak film.
Julia Maniura i Natalia Nowicz