poniedziałek, 1 lutego 2021

Jak napisać ROZPRAWKĘ?



1. SŁOWO WSTĘPU: 
Zapoznaj się proszę dokładnie ze wszystkimi materiałami, które dla Ciebie przygotowałam. Dobrze wykorzystaj ten czas, kiedy się nie widzimy. 
Na naszej najbliższej lekcji online wrócimy do tego tematu i jeszcze raz utrwalimy sobie kompozycję rozprawki. Omówimy również słownictwo charakterystyczne dla tej formy, które niewątpliwie przyda Ci się podczas pisania rozprawki.

2. CO TO JEST ROZPRAWKA?
- Słowo „rozprawka” to zdrobnienie od „rozprawy”, a więc obszernej pracy naukowej, która omawia jakieś ważne zagadnienie. "Rozprawiać" to inaczej rozwodzić się na jakiś temat

- Rozprawka wiąże się z argumentacją i rzeczowym przedstawieniem dowodów, faktów. Zawsze wymaga, aby udowodnić jakąś myśl (tezę).

3. NOTATKA DO ZESZYTU:
ROZPRAWKA: to dłuższa forma wypowiedzi, w której piszący najpierw przedstawia własne stanowisko w określonej kwestii (zawartej w temacie rozprawki), a następnie uzasadnia swoje zdanie, wykorzystując zgromadzone argumenty poparte konkretnymi przykładami.

TEZA: stanowisko, pogląd, opinia piszącego; to, co będzie udowadniał w dalszej części swojej pracy (czyli w rozwinięciu); tezy należy szukać w temacie rozprawki.
ARGUMENT: dowód, stwierdzenie uzasadniające, potwierdzające tezę; musi mieć postać zdania.
PRZYKŁAD: to fakt, zachowanie bohatera, sytuacja lub wydarzenie przywołane przez piszącego z wybranego przez niego tekstu kultury (np. lektury obowiązkowej) ilustrujące argument, wspierające jego argumentację.


4. ROZPRAWKA KROK PO KROKU - rady dla piszącego:


5. JAK NAPISAĆ ROZPRAWKĘ?
Obejrzyj proszę poniższe filmiki, które na przykładzie konkretnego tematu wyjaśnią Ci, jak napisać rozprawkę:
FILM nr 1:



FILM nr 2:



FILM nr 3:



6. ZADANIE DLA CIEBIE:
Na podstawie materiałów, które zebrałam dla Ciebie oraz obejrzanych filmików napisz w swoim zeszycie, jak powinna wyglądać KOMPOZYCJA ROZPRAWKI 
(co powinno znaleźć się we wstępie, co w rozwinięciu, a co w zakończeniu Twojej pracy). Dzięki temu stworzysz sobie gotową instrukcję pisania rozprawki.
WSTĘP: 
-
-
ROZWINIĘCIE:
-
-
-
-
ZAKOŃCZENIE:
-
-

Na dzisiaj to wszystko. 
Do zobaczenia na naszej kolejnej lekcji online.

Twoja Polonistka
Ewelina Majewska