niedziela, 21 lutego 2021

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową. 
Na świecie istnieje około 6-7 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że w historii ludzkości istniało ich dwa razy tyle, z czasem jednak niektóre z nich zaczęły zanikać i stały się martwe. Od 1950 r. umarło 250 języków. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO ma w swoim założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Najbardziej popularne języki to: chiński, angielski, hiszpański. Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna: Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. 
Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. W języku polskim jest aż dziewięć liter tworzonych za pomocą tych znaków: 
ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż
Niestety, coraz częściej użytkownicy języka nie zapisują ich podczas komunikowania się (SMS, czaty, komunikatory społecznościowe). 


ZADANIE DLA CIEBIE:
Zastanów się, jaki wyraz jest "najbardziej polski" - składa się wyłącznie z liter właściwych tylko polskiemu alfabetowi (czyli składa się w całości z liter ze znakami diakrytycznymi)?

JAK MÓWIĆ I PISAĆ POPRAWNIE?
a) Kliknij w link i przeczytaj, jakich błędów nie należy popełniać, bo... to wstyd:

b) Obejrzyj poniższy filmik i przekonaj się, jakie są najczęstsze błędy Polaków:


PODSUMOWANIE:
Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka (np. odmiana przez przypadki), reguły ortograficzne i sto tysięcy wyjątków od nich; specyficzna fonetyka i intonacja, zaskakująca interpunkcja oraz szeleszczące głoski... 
Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

Pora na QUIZ. Sprawdź, czy język polski nie jest Ci obcy:


Twoja Polonistka
Ewelina Majewska