czwartek, 21 maja 2020

TEMAT: Na czym polega satyryczny charakter obrazu Williama Hogartha "PRZY ŚNIADANIU"

1. SŁOWO WSTĘPU: Dzisiaj:
- powtórzysz/utrwalisz sobie cechy SATYRY
- zapoznasz się z obrazem Williama Hogarhta i dostrzeżesz jego satyryczny charakter 

2. Przypomnij sobie cechy SATYRY, które poznałeś/aś na poprzedniej lekcji. Pomoże Ci w tym poniższa plansza. Sprawdź, czy masz notatkę w swoim zeszycie, jeśli nie - zrób ją teraz:



3. KILKA SŁÓW O AUTORZE OBRAZU:
William Hogarth był twórcą satyrycznych obrazów, które miały moralizatorskie przesłanie. Bohaterami jego prac byli ludzie źli i zdemoralizowani. Jego dzieła krytykowały ludzkie lenistwo i zepsucie - pokazywały, że do dobrobytu prowadzą uczciwość, pracowitość i pobożność.

4. KILKA SŁÓW O SAMYM OBRAZIE:
Obraz "PRZY ŚNIADANIU" jest drugim z sześciu obrazów z serii "MODNE MAŁŻEŃSTWO". Seria tworzy całość narracyjną. Cykl obrazów rozpoczyna się od omawiania warunków kontraktu ślubnego (intercyzy) z doradcą i adwokatem. Na kolejnych obrazach z tej serii malarz ukazuje dramat małżeństwa bez miłości... Na poprzedniej lekcji poznałeś już jedną historię takiego małżeństwa zawartego ze względów materialnych a nie uczuciowych. Pamiętasz pana Piotra i Żonę modną?


5. PODRĘCZNIK, str.131: Otwórz teraz podręcznik i dokładnie przyjrzyj się obrazowi Williama Hogartha "PRZY ŚNIADANIU". Nic nie musisz zapisywać, po prostu wejdź w rolę bacznego obserwatora. Jeśli masz w domu lupę, wykorzystaj ją, bo na tym obrazie "diabeł tkwi w szczegółach" - trzeba tylko dostrzec te szczegóły. Zwróć uwagę na przedstawioną na obrazie sytuację i na szczegóły właśnie, które na pierwszy rzut oka mogą umknąć przypadkowemu obserwatorowi, ale nie Tobie - w końcu jesteś zaopatrzony/a w lupę, ewentualnie, ja Cię nieco naprowadzę. Zwróć zatem uwagę:
- Jak wyglądają małżonkowie?
- Jak się zachowują, jakie wykonują gesty ukazane na obrazie postaci?
- Kim mogą być pozostałe postacie ukazane na obrazie?
- Jak zostało przedstawione wnętrze domu? 
- Na jakie wydarzenia mogą wskazywać karty, szabla i przewrócone krzesło? 
Dlaczego obraz jest zatytułowany "PRZY ŚNIADANIU", a zegar pokazuje godzinę obiadu?

6. ANALIZA OBRAZU: Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, czy byłeś/aś wnikliwym obserwatorem:
Na obrazie widzimy salonik: wiszące żyrandole, kolumienki, obrazy, kolorowy dywan. Nad kominkiem obraz  z uroczym Kupidynem (bożkiem miłości). Na kominku głowa z utrąconym nosem (ślad po jakimś burzliwym poranku?) i szereg statuetek, figurek. Na pierwszym planie: kobieta i mężczyzna (młode małżeństwo) "przy śniadaniu". Mężczyzna ma zmęczoną postawę ciała, nogi wyciągnięte, ręce bezwładnie spoczywają na udach. Siedzi zgarbiony, twarz ma zmartwioną. Jest wyraźnie zmęczony. Nie zwraca uwagi na pieska, który wspina się na dwóch łapkach do podnóżka, widocznego obok jego krzesła. Po lewej stronie obrazu widać jakiegoś człowieka (adwokat / komornik?), który wychodzi z komnaty. W ręce trzyma plik papierów (niezapłacone rachunki?), pod ręką książkę. Być może te kwity są przyczyną zmartwienia mężczyzny? Po drugiej stronie stołu siedzi elegancka, modnie ubrana kobieta. Postawa jej ciała różni się od postawy mężczyzny. Jej twarz jest zrelaksowana, wyciąga ręce do góry w geście przeciągania się. W komnacie panuje nieład, bałagan: na podłodze leży książka, nieco dalej jakieś papiery, przewrócone krzesło.
Obraz ten pokazuje, czym kończy się życie ponad stan i bycie modnym za wszelką cenę. W tym małżeństwie dominuje kobieta, a mężczyzna musi spełniać jej zachcianki kosztem zadłużania się.
Obraz Williama Hogartha jest swoistą satyrą na wystawne życie mieszczaństwa i arystokracji. Ma swój cel dydaktyczny - pouczenie mieszczaństwa w celu poprawy moralności tej warstwy społecznej.

7. ZESZYT ĆWICZEŃ nr 1, str.131-133/ćw.1-3.
UWAGA! 
To zadanie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy będą musieli je odesłać. Podam informację na naszej klasowej grupie i w librusie, kto ma obowiązkowo odesłać to zadanie na ocenę.

Na dzisiaj to wszystko. Jeśli rzetelnie pracowałeś/aś przez cały tydzień, zdecydowanie zasłużyłeś/aś na odpoczynek.  
Do poniedziałku. Twoja Polonistka
Ewelina Majewska