„A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei,
jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec…”
Autorka recenzji: OLIWIA KSIĄŻEK
„Kamienie na szaniec” to bezsprzecznie tytuł, który wywołuje burzę emocji i jednocześnie głęboko zapada w pamięć. Aleksander Kamiński złożył piękny hołd wyzwolicielom Polski, którzy za wolność narodu zapłacili najwyższą cenę. Swoje życie.
Autor zabiera czytelnika w realia II wojny światowej, w czasy, kiedy Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką. Jako czytelnicy mamy możliwość poznania trzech zwykłych chłopaków, których łączy jeden wspólny cel – chęć odzyskania swojego kraju z rąk okupantów.
„Kamienie na szaniec” to wzruszająca, a zarazem bezlitosna historia prawdziwych ludzi, autentycznych bohaterów, która skradła serca milionom Polaków w każdym wieku. Zdecydowanie zasługuje na miano książki ponadczasowej, która mimo odległej daty wydania jest wciąż chętnie czytana.
Autor recenzji: Jakub Szmatloch
Lektura, którą czyta się z zapartym tchem, ze łzami w oczach.
Książka, która na zawsze zostaje w sercu…
Książka, która na zawsze zostaje w sercu…
Alek, Rudy i Zośka – trzej przyjaciel, którym przyszło dorastać podczas II wojny światowej. Niesamowite jest to, że w czasie tak smutnym i tragicznym była w nich radość, miłość i wola przetrwania.
Nie ma ich. Odeszli. A jednak są. Żyją w każdym wrażliwym młodym człowieku. Pokolenie Rudego, Alka i Zośki pokazało nam, co to jest honor, braterstwo, odwaga i przyjaźń.
Nie ma ich. Odeszli. A jednak są. Żyją w każdym wrażliwym młodym człowieku. Pokolenie Rudego, Alka i Zośki pokazało nam, co to jest honor, braterstwo, odwaga i przyjaźń.
Serdecznie polecam każdemu tę książkę.
Autorka recenzji: WIKTORIA WASILEWSKA
Lata 40. XX wieku. Alek, Rudy i Zośka – trzej dzielni harcerze, którzy muszą stawić czoła potężnej przeciwniczce – wojnie. Chłopcy zmagają się z trudem życia podczas okupacji niemieckiej. Wspólnie działają w służbie Małego Sabotażu, wykazując się przy tym ogromną odwagą i często ryzykując również swoje życie.
Wszystko się komplikuje, gdy jeden z przyjaciół trafia w ręce gestapo... Czy Zośce i Alkowi uda się odbić Rudego i uwolnić go od cierpień? Jak tragiczna w skutkach okaże się walka o przyjaźń, miłość i wolność?
Autorka recenzji: AGNIESZKA URBAŃCZYK
Przyjaźń, miłość, plany na przyszłość. Każdy z nas je ma. Nie każdemu dane jest je zrealizować, o czym dotkliwie przekonali się młodzi harcerze XXIII Drużyny Harcerskiej „BUKI”.
Alek, Rudy i Zośka żyją szczęśliwie i beztrosko. Dorastają w wolnej Polsce. W maju 1939 roku zdają maturę, a już we wrześniu ich losy zmieniają się diametralnie. Bohaterowie zamiast realizować swoje pasje, iść na studia i żyć pełnią życia zostają zmuszeni wziąć broń do ręki i walczyć z okupantem, bo wybucha II wojna światowa…
Książka chwyta za serce już od pierwszej strony. Czytając ją, z zapartym tchem śledzimy losy bohaterów. Razem z nimi się cieszymy, śmiejemy i płaczemy. Dodatkowym aspektem dającym nam do myślenia jest to, że wszystkie wydarzenia przedstawione w książce są autentyczne, bo „Kamienie na szaniec” to przykład literatury faktu. Kolejne pokolenia sięgają po tę książkę, dlatego polecam ją każdemu i gwarantuję, że zostanie w Waszych sercach na dłużej.
Autorka recenzji: WIKTORIA BAMBYNEK
„Kamienie na szaniec” napisane przez Aleksandra Kamińskiego to przede wszystkim powieść, którą napisało życie. Bohaterami są Zośka, Rudy i Alek – chłopcy, którzy po wybuchu II wojny światowej postanowili przeciwstawić się okupantowi poprzez przeprowadzenie różnych akcji świadczących o tym, że Polska nie przestała istnieć w sercach Polaków.
Mimo niewielu stron książka ta budzi wiele emocji. Tworzą ją nie tylko słowa, ale przede wszystkim przyjaźń, patriotyzm i akty odwagi, które nie raz mrożą krew w żyłach. Właśnie to jest powód, dlaczego polecam ją każdemu.
Autorka recenzji: ALEKSANDRA KOPICA
Patriotyzm, przyjaźń, odwaga, wolność, młodość, braterstwo, poświęcenie. „Kamienie na szaniec” to z pewnością książka, którą każdy młody człowiek powinien przeczytać. Przedstawia ona autentyczną historię grupy młodzieży, której przyszło żyć podczas II wojny światowej. Chłopcy w trudnych wojennych czasach przezwyciężają swoje słabości, aby walczyć dla swojej ojczyzny…
Książka zdecydowanie warta polecenia.
Autorka recenzji: WERONIKA
KOŚMIDER
Czy można tę powieść określić jednym zdaniem? Wydaje mi się,
że nie można… Książka "Kamienie na szaniec" wiąże się z takimi uczuciami jak miłość, ból i strata.
Ukazuje wartości, którymi każdy z nas powinien się kierować, czyli przyjaźń,
honor i braterstwo. Aleksander Kamiński
opisuje losy trzech przyjaciół – Jana Bytnara, Aleksego Dawidowskiego i
Tadeusza Zawadzkiego. Kończą oni prestiżowe warszawskie liceum, są po maturze i
przed nimi studia. W wakacje 1939 roku przyjaciele oddają się górskim
wędrówkom. Ich beztroska zostaje jednak brutalnie przerwana. We wrześniu
wybucha wojna. Ani jeden z chłopców nie ma wątpliwości, gdzie jest ich miejsce
i jakie mają obowiązki. W okupowanej przez Niemców Warszawie prowadzą walkę
konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu. Pomimo tak młodego wieku są wzorami do
naśladowania – dla nas wszystkich. Również w dzisiejszych czasach…
„Kamienie na szaniec”
to jedna z najlepszych książek o historii Polski, jaką czytałam. Przemawia w
prosty sposób do serc czytelników, zmusza do refleksji i dla niejednych może
być dobrą lekcją o życiu.
Autorka recenzji: ALICJA SZWAJNOS
Lektura opowiada o trudnych czasach okupacji hitlerowskiej, której nie chce się poddać grupa harcerzy. Na jej czele stoją Rudy, Alek i Zośka. Chłopcy poprzez swoje akcje sabotażowe próbują przywrócić w Polakach wiarę w wolną ojczyznę. Ich losy diametralnie się zmieniają, gdy zostają członkami Szarych Szeregów.
Książka ta jest przepełniona przykładami bohaterstwa, miłości, odwagi oraz walki o wspólne dobro. Opowiada nam o życiu naszych rówieśników, którzy poświęcili się, walcząc o Polskę, w której obecnie możemy żyć – właśnie dzięki nim.
Uważam, że „Kamienie na szaniec” to pozycja ponadczasowa, gdyż ukazuje nam ważne wartości, zatracone w dzisiejszych czasach. Z jednej strony wzrusza ona do łez, z drugiej bawi do rozpuku, dlatego zachęcam do jej przeczytania, jak również obejrzenia filmu o tym samym tytule w reżyserii Roberta Glińskiego.