sobota, 13 września 2014

205. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Gdyby był nieśmiertelny, 4. września 2014 roku Juliusz Słowacki obchodziłby 205. urodziny. Oczywiście, Juliusz Słowacki nieśmiertelny nie był. Ale, jak powiedział kiedyś inny poeta: „zbudował pomnik trwalszy niż ze spiżu i nie wszystek umarł”. Trwa więc niezapomniany, a trwanie to, z okazji rocznicy, postanowiło uczcić Google. Kto 4 września odwiedził wyszukiwarkę, ten znalazł tam podobiznę Słowackiego.


Czy ktoś w ogóle nie wie, kim był Juliusz Słowacki? Oprócz Mickiewicza, trudno  o bardziej rozpoznawalnego polskiego poetę. Zakładamy więc, że wszyscy wiedzą, kim Juliusz Słowacki był. Poniżej przedstawiamy  kilka ciekawostek, zamiast niespecjalnie porywającej wiedzy encyklopedycznej. Gdyby ktoś jednak życzył sobie „suche fakty”, to napiszemy tak:
Juliusz Słowacki, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, określany jest jako jeden z wieszczów narodowych (wieszcz: poeta natchniony, poeta – prorok). To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Ciekawostka 1. Juliusz Słowacki napisał "Pana Tadeusza". No dobra, to nieprawda. Nie napisał go, ale pisał. Nie wierzycie? Ale to prawda! Poeta przez całe życie zmagał się z "kompleksem Mickiewicza" i być może z tego powodu pokusił się o próbę reinterpretacji jego dzieła. Żeby było śmieszniej, to miał być... sequel. Niestety, zachowały się jedynie jego fragmenty.

Ciekawostka 2. Juliusz Słowacki był ulubionym poetą Józefa Piłsudskiego. To właśnie Marszałek pomógł sprowadzić do Polski prochy poety i pochować je na Wawelu. Początkowo Juliusz Słowacki został bowiem pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu. W 1909 roku kardynał Jan Puzyn sprzeciwił się sprowadzeniu jego szczątków do krypty wawelskiej. Miała to być ponoć "kara" za krytykę Kościoła w "Kordianie" (jednym z utworów Słowackiego).

Ciekawostka 3. Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił.

Ciekawostka 4. Juliusz Słowacki na co dzień utrzymywał się z inwestowania - grał na paryskiej giełdzie, kupując między innymi spółki transportowe. Zarobione pieniądze pozwalały mu na poświęcenie się twórczości.

Ciekawostka 5. Juliusz Słowacki palił cygara, kolekcjonował zegarki, interesował się modą, próbował trenować boks, bywał złośliwy i podróżował po całym świecie. Zmarł na gruźlicę - przynajmniej oficjalnie, bo pewne przesłanki sugerują, że mogła to być jednak astma.
Był niezwykle ciekawą postacią i aż szkoda, że dziś myśli się o nim głównie w kontekście "tego poety, co się go czytało w szkole", bo jego życie to gotowy scenariusz na film. 
/Ciekawostki zostały zaczerpnięte z artykułu Tomasza Kutery, gazeta.pl/


PS  Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (...) Dlatego, że Słowacki wielkim poetą był!  - Ale to już zupełnie inna historia...
EM