środa, 22 grudnia 2021

Jak napisać ŻYCZENIA?


ŻYCZENIA: to gatunek wypowiedzi użytkowej, okolicznościowej. Życzenia składane są z różnych okazji, najczęściej wiążą się z urodzinami oraz świętami. Są wyrazem pamięci i serdeczności.

ZASADY TWORZENIA: 

a) Formę życzeń należy dopasować do adresata. Mogą więc mieć charakter oficjalny lub prywatny, poważny lub żartobliwy. Czasem przybierają postać rymowaną. 

b) Życzenia są wyrazem szacunku, powinny zatem być uprzejme i serdeczne.

c) Można opatrzyć je miejscowością i datą (zapisanymi w prawym górnym rogu lub pod życzeniami – na środku).

d) Tekst można rozpocząć od zwrotu do adresata w wołaczu (oficjalnego – np. Szanowna Pani Dyrektor!, nieoficjalnego – np. Kochana Mamo!). Jeżeli zakończymy go wykrzyknikiem, pierwsze zdanie należy rozpocząć od dużej litery. Jeżeli użyjemy przecinka, dalszy tekst zaczynamy od małej litery.

e) Wszelkie zwroty do adresata zapisujemy wielką literą.

f) W treść życzeń można wpleść fragmenty utworów literackich, cytaty, sentencje, itp.

g) Pod życzeniami należy się podpisać. Można użyć zwrotu:życzy/życzą....

MAŁĄ CZY WIELKĄ LITERĄ? 
Zanim wyślesz świąteczne życzenia, koniecznie przeczytaj poniższe zasady:
- Jedyną poprawną pisownią grudniowych świąt jest zapis „święta Bożego Narodzenia” (inaczej w przypadku, gdy wyraz „święta” zaczyna nowe zdanie). Samo słowo „święta” zapisujemy małą literą, chyba że chcemy podkreślić nasz szacunek do tego okresu w roku – wówczas wielką. Wielką literę zwyczajowo zachowujemy także w życzeniach: „Wesołych Świąt!”, choć i mała litera nie jest błędem.

„Gwiazdka” jako synonim świąt Bożego Narodzenia i Wigilii powinna być pisana wielką literą.

- Wyraz „sylwester”, podobnie jak „mikołajki”, zapisujemy małą literą zarówno jeśli chodzi o zabawę ostatniego dnia roku, jak i o świąteczny dzień. Zatem nazwę nocy sylwestrowej należy pisać małą literą, a wielkiej używać tylko do zapisu imienia.

- „Nowy Rok” z kolei jako uroczystość przypadająca 1 stycznia zapisywany jest wielką literą (tak jak Wigilia czy Dzień Dziecka). Najczęściej jednak będziemy używać małej litery: „nowy rok” jako odniesienie do rozpoczynającego się kolejnego roku kalendarzowego. Właśnie dlatego na kartkach z życzeniami powinniśmy napisać: „Wszystkiego dobrego w nowym roku” (chyba że życzymy wszystkiego dobrego tylko na pierwszy dzień tego roku).

Do siego roku znaczy do następnego / do nadchodzącego roku, dlatego przyimek do” należy pisać oddzielnie z dawną postacią zaimka siego


Wigilia czy wigilia?


Mam nadzieję, że wszystkie ortograficzne zagwozdki związane ze świątecznymi zwrotami zostały wyjaśnione i dzięki temu w Twoich życzeniach nie pojawi się już żaden błąd...
Wesołych Świąt!

Twoja Polonistka
Ewelina Majewska