czwartek, 15 kwietnia 2021

TEMAT: Przerost ambicji nad możliwościami - ARTYSTA Sławomira Mrożka


1. PODRĘCZNIK str. 157: zapoznaj się z opowiadaniem Sławomira Mrożka „Artysta”.

2. PREZENTACJA: Obejrzyj dokładnie interaktywną prezentację,
którą dla Ciebie przygotowałam.
Wykorzystałam w niej zadania, jakie pojawiły się w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych.









3. INTERPRETACJA OPOWIADANIA Sławomira Mrożka:
Postawa KOGUTA symbolizuje próżność i pewność siebie, które pozwalają mu starać się o rolę lwa, symbolu siły, opanowania i władzy. 
Zupełnie nie zdaje on sobie sprawy z braku talentu czy nawet uroku osobistego.
Nieprzypadkowo towarzyszem KOGUTA jest LIS – zwierzę symbolizujące przebiegłość, spryt, a nawet oszustwo i nieuczciwość.Te cechy są bardzo zbliżone do postawy KOGUTA, zwłaszcza, że LIS nie uświadamia przyjaciela o jego wadach i błędnym myśleniu, ale wtóruje mu, a następnie wręcz z niego szydzi.
Zwierzętom towarzyszy jeszcze NARRATOR, co wnioskujemy po pierwszoosobowej narracji, lecz nie wiemy, czy i jakim jest zwierzęciem. Występuje w opowiadaniu jako postać neutralna. W tym miejscu warto przypomnieć sobie, co to jest ALEGORIA i MORAŁ. Poznaliśmy te pojęcia, 
kiedy omawialiśmy bajki Ignacego Krasickiego. Dla przypomnienia obejrzyj poniższą planszę. 
Wnioski zapisz w swoim zeszycie:

5. MORAŁ: 
Z opowiadania Sławomira Mrożka wypływa MORAŁ mówiący o tym, że owszem, należy dbać i walczyć o swoje marzenia, ale jednocześnie siły należy mierzyć na zamiary. Sama ambicja jest zjawiskiem pozytywnym, jednak tylko wtedy, gdy towarzyszy jej realna ocena możliwości. Aby móc zrealizować swoje marzenia, nawet z pozoru nierealne, potrzebna jest również ciężka i pokorna praca, której KOGUTOWI zabrakło. Warto pamiętać, że postawa roszczeniowa i poprzestanie na oczekiwaniach do niczego nie prowadzi, natomiast uczciwa praca, jak również porażki nas kształtują pozytywnie, jeśli oczywiście wyciągamy z nich wnioski.

6. NOTATKA W ZESZYCIE:
a) na podstawie informacji z pkt. 5 napisz krótką notatkę.
b) na podstawie informacji z pkt. 4 oraz obejrzanej prezentacji
przedstaw bohaterów opowiadania. Każdej postaci biorącej udział w akcji utworu 
przypisz cechy, które najtrafniej określają jej postawę:
np.
KOGUT – cechuje go przerost ambicji, celebryta (chce sławy, pieniędzy i wyjazdów za granicę), karierowicz z wielkimi oczekiwaniami wobec siebie i otoczenia, który nie potrafi właściwie ocenić swoich umiejętności, a prawdziwa sztuka nie ma dla niego znaczenia.
LIS –
DYREKTOR –
NARRATOR –

7. PODRĘCZNIK, str. 361 – przeczytaj, co to jest IRONIAa następnie
napisz w zeszycie, w zachowaniu, którego bohatera z opowiadania Sławomira Mrożka można dostrzec ironię. Uzasadnij swój wybór, podając odpowiedni cytat.


Dziękuję Ci za dzisiejszą lekcję. 
Twoja Polonistka
Ewelina Majewska