poniedziałek, 20 października 2014

Harry Potter i Komnata Tajemnic




Harry Potter i Komnata Tajemnic to druga część powieści o Harrym Potterze. Harry wie już, że jest czarodziejem, sławnym czarodziejem. Nadal jednak musi mieszkać u ciotki i wuja. Pewnego dnia Dursleyowie przygotowują ważne spotkanie biznesowe w czasie, którego Harry'ego odwiedza skrzat domowy, Zgredek. Próbuje on  zmusić tytułowego bohatera, by ten nie wracał do Hogwartu. Harry nie zgadza się z jego wolą, czego skutkiem jest zrobienie zamieszania wśród gości przez skrzata. Chłopiec niesłusznie dostaje dwumiesięczny szlaban. Z opresji ratuje go rodzina Weasley'ów. Resztę wakacji Harry spędza u nich. Po powrocie do szkoły spotyka go wiele przygód, a co gorsza w szkole pojawia się jak przed pięćdziesięcioma laty potwór Slytherina.
Paulina Pawlik


THE MIGRATION


“THE MIGRATION”
                                                                                             
Scale The Summit, jest to amerykański zespół wykonujący muzykę z pogranicza progresywnego metalu/”instrumental metalu”, założony w Houston w Teksasie, w 2004 roku i przypisany pod wytwórnię Prosthetic Records. Zespół ten czerpie inspirację z klasyków gatunku, takich jak: Cynic, Dream Theater czy Atheist. Jednak w kontraście do innych zespołów z metką owego gatunku nie mają w swoim składzie wokalisty i grają jedynie muzykę instrumentalną. Lecz kto potrzebuje linii wokalnej, kiedy sama tekstura instrumentalna jest czystą wirtuozerią pełną kunsztu i dojrzałej charakterystycznej kompozycji.
Krążek „The Migration”, wypuszczony 11 czerwca 2013 roku, zawiera dziesięć utworów o średniej długości około pięciu minut (to niewiele jak na muzykę progresywną). Zachwycił mnie on swoją innowacyjnością, specyficznym, zaawansowanym technicznie i pozytywnym brzmieniem. Odpowiada za to użycie odpowiednich progresji akordów i skal. Artyści stojący za tym (jest to moja subiektywna opinia) są „majstersztykiem” swego gatunku, wnoszą nieco świeżej bryzy i kreatywności na rynek muzyczny, który pełny jest „powtarzalnych szaraków”.
Na specjalne wyróżnienie zasługują smaczki ze słyszalnym wpływem jazzu, za które odpowiada miedzy innymi bas i gitara prowadząca, które z łatwością zauważy laik z zerowym pojęciem o stronie technicznej, nawet po pierwszym zetknięciu się z tą płytą.
Szczególnie przypadły mi do gustu trzy utwory. Znajdujący się na pierwszej pozycji „Odyssey”, który na samym starcie wprowadza w niezwykły klimat i atmosferę tytułowej odysei. „The Dark Horse”, zawierający  liczne zmiany tempa i momentami dysonans dźwięków, nie kolidujący jednak z resztą kompozycji. A także „The Traveler”, z początku brzmiący dość komicznie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, który idealnie sprawdza się jako zakończenie naszej „Migracji”.
Dzieło to oceniam jak najbardziej pozytywnie i wystawiam słuszną i w pełni zasłużoną siódemkę (w skali od 1 do 10 oczywiście).
Hybzybzy


wtorek, 14 października 2014

Literacki NOBEL 2014



"...and the Nobel goes to..."  - ZNAMY LAUREATA TEGOROCZNEJ LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA!

Patrick Modiano, francuski pisarz, autor takich powieści jak "Nawroty nocy", "Ulica Ciemnych Sklepików
czy "Zagubiona dzielnica", pokonał 209 nominowanych 
w tym roku twórców (w tym niestety trójkę naszych rodaków: 
Olgę Tokarczuk, Adama Zagajewskiego i Tadeusza Konwickiego). 
Akademia wyróżniła Modiano za "sztukę pamięci i dzieła, 
w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy 
i odsłaniał świat czasu okupacji".


środa, 8 października 2014

Jeśli zostanę...



Zachęcona pozytywnymi recenzjami, zdecydowałam się na przeczytanie książki "Jeśli zostanę"  Gayle Forman. Okazała się niezwykle wzruszająca, po prostu nie można obok niej przejść obojętnie.
     Główną bohaterką jest Mia, nastolatka, która ma wszystko – kochającą rodzinę, chłopaka i najlepszą przyjaciółkę. Prowadzi szczęśliwe życie i nic nie zapowiada nadchodzącej katastrofy. Pewnego dnia, to wszystko ulega zmianie. W wypadku samochodowym traci ona rodzinę, sama zaś pozostaje w stanie zawieszenia między dwoma światami. Między życiem, a śmiercią. Czy poradzi sobie z tym, co ją spotkało? Jaką Mia podejmie decyzję?
     Opowieść pokazuje, że każdy ma wybór i to on ostatecznie musi podjąć decyzję. Jednak powinien pamiętać, że otaczają go ludzie, którzy chcą pomóc. Autorka książki pokazuje, że nawet po takiej tragedii można dalej żyć. Polecam.
Małgosia Wyskiel

PS  Światowy bestseller przetłumaczony został na ponad trzydzieści języków. Na podstawie książki powstał wzruszający film „Zostań, jeśli kochasz.Poniżej oficjalny zwiastun filmu:


poniedziałek, 6 października 2014

Harry Potter i Kamień Filozoficzny




Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest pierwszą częścią siedmiotomowej sagi autorstwa Joanne Kathleen Rowling.
Książka opowiada historię osieroconego chłopca Harrego, który dorasta u ciotki i wuja. Wkrótce dowiaduje się, że jest czarodziejem i trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwartu. Tam poznaje swych najlepszych przyjaciół - Ronalda Weasleya oraz Hermionę Granger. Harry wraz z przyjaciółmi odkrywa jedną z tajemnic Hogwartu i za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się, co kryje zakazany korytarz na trzecim piętrze i klapa w podłodze...

Polecam tę książkę każdemu - jest po prostu fantastyczna. Czytając ją, nawet się nie spostrzeżecie, jak z pozoru zwyczajna opowieść dla dzieci zmieni się w zadziwiającą historię...
Paulina Pawlik


Magia Gwiezdnych wojen


Pierwsza część, która nosiła nazwę „Nowa Nadzieja”, ukazała się 25 maja 1977 roku. Genialny reżyser George Lucas zabrał nas w podróż do innej galaktyki. Film był sensacją, podobnie jak z niecierpliwością oczekiwane kolejne epizody serii Star Wars.
     Pierwsze trzy części jakie powstały (aktualne IV, V i VI) opisują dzieje Imperium Galaktycznego i walczącej z nim Rebelii. Głównymi bohaterami są Luke Skywalker, jego siostra - Leia Organa, Han Solo i jego wierny towarzysz Chewbacca. Luke dzięki pomocy Obi-Wana Kenobiego, jednego z nielicznych ocalałych jedi, odkrywa w sobie moc. Gdy Kenobi zostaje zabity przez jego upadłego ucznia Dartha Vadera, Luke zgłasza się do Rebelii i razem z jej członkami niszczy pierwszą gwiazdę śmierci. Lecz Imperium kontratakuje... Ściga i bezwzględnie niszczy rebeliantów. Na Bespinie Luke stacza walkę z Darthem Vaderem i jednocześnie dowiaduje się, że jest jego synem. Skywalker przegrał.
     W szóstej części kończy swe szkolenie u Mistrza Yody i ponownie mierzy się z Vaderem, podczas gdy bitwa toczy się na planecie Endor oraz nad nią. Luke pokonał ojca, lecz, mimo sposobności, nie zabija go. Imperator postanawia zmusić Luke'a, aby ten stał się Sithem, lecz Vader zdławił do końca w sobie zło i zabija imperatora, wrzucając go w przepaść.  Rebelia wygrywa całą walkę i na tym kończą się pierwsze powstałe trzy części. Kolejne natomiast (I, II oraz III) opowiadają o czasach Republiki i zakonie jedi oraz o ich porażce, a Anakin Skywalker ze sprawiedliwego rycerza staje się sithem, Darthem Vaderem.
     Oglądając pierwszy raz każdą z części, wszystko wydawało się takie realne... Po obejrzeniu każdego z epizodów śniłem tylko o nich, tylko o "Gwiezdnych Wojnach". George Lucas ma u mnie dozgonną wdzięczność za stworzenie innego świata, być może lepszego świata, który każdy widz na pewno zapamięta do końca swoich dni. W każdej z części aktorzy dawali z siebie wszystko. Dzięki nim uwierzyliśmy w świat jedi walczących z siłami ciemności.
    Jednakże najlepsza według mnie była muzyka... Fantastycznie dopasowana do sytuacji, raz spokojna, innym razem mroczna i tajemnicza.
     Efekty specjalne natomiast są wręcz wspaniałe. Również dzięki nim fanów Star Wars nieustannie przybywa.
     Praca aktorów, pomysłowość reżysera, umiejętności muzyków oraz efekty specjalne zabiorą każdego z nas w podróż życia, której nigdy nie zapomnimy...   
VosJunior


sobota, 4 października 2014

Noc Teatrów 2014



Wielbiciele sztuki teatralnej czekali na tę imprezę jak dzieci na Gwiazdkę.
W czasie tej niezwykłej nocy widzowie mogli dotknąć, także w sensie dosłownym, wszystkiego, co dotyczy teatru. 
W ostatnią sobotę września bowiem (27 września 2014) można było bezkarnie zaglądać za kulisy, do pracowni krawieckiej, stolarni, gdzie powstają elementy scenografii i do woli przymierzać teatralne kostiumy...


Opera Śląska w Bytomiu, po której „buszowaliśmy” przygotowała mnóstwo atrakcji, by każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. Były warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie, dzięki którym mogłam uruchomić swoją wyobraźnię. 
Udało mi się ulepić na przykład Olafa – bohatera bajki „Kraina lodu”, a farbami namalować kolorowego motyla. Znowu mogłam poczuć się jak małe dziecko…
Najciekawsze jednak działo się w holu Opery Śląskiej – tam mogliśmy przymierzać kostiumy teatralne i przebierać w nich do woli. Dzięki tej atrakcji mogłam choć przez krótką chwilę poczuć się na przykład jak średniowieczna królewna… Pozytywnym zaskoczeniem była także możliwość zrobienia profesjonalnego makijażu, które wykonywały panie charakteryzatorki. Atrakcją był również pokaz instrumentów muzycznych. Samodzielnie (!!) udało mi się na dzwonkach zagrać fragment „Dziadka do orzechów” z czego mogę być dumna. Na koniec jeszcze otwarta dla publiczności próba chóru, a potem próba baletu.
Jestem zachwycona całym wydarzeniem. Był to naprawdę rewelacyjny wieczór. Miałam możliwość doświadczyć zupełnie nowych doznań, dobrze się przy tym bawiąc.
Mam nadzieję, że za rok również wezmę udział w tej niesamowitej Nocy Teatrów. Jestem pewna, że będzie tak samo fantastycznie jak w tym roku, a może nawet lepiej…
Maniaczka