czwartek, 21 maja 2020

TEMAT: Na czym polega satyryczny charakter obrazu Williama Hogartha "PRZY ŚNIADANIU"

1. SŁOWO WSTĘPU: Dzisiaj:
- powtórzysz/utrwalisz sobie cechy SATYRY
- zapoznasz się z obrazem Williama Hogarhta i dostrzeżesz jego satyryczny charakter 

2. Przypomnij sobie cechy SATYRY, które poznałeś/aś na poprzedniej lekcji. Pomoże Ci w tym poniższa plansza. Sprawdź, czy masz notatkę w swoim zeszycie, jeśli nie - zrób ją teraz:



3. KILKA SŁÓW O AUTORZE OBRAZU:
William Hogarth był twórcą satyrycznych obrazów, które miały moralizatorskie przesłanie. Bohaterami jego prac byli ludzie źli i zdemoralizowani. Jego dzieła krytykowały ludzkie lenistwo i zepsucie - pokazywały, że do dobrobytu prowadzą uczciwość, pracowitość i pobożność.

4. KILKA SŁÓW O SAMYM OBRAZIE:
Obraz "PRZY ŚNIADANIU" jest drugim z sześciu obrazów z serii "MODNE MAŁŻEŃSTWO". Seria tworzy całość narracyjną. Cykl obrazów rozpoczyna się od omawiania warunków kontraktu ślubnego (intercyzy) z doradcą i adwokatem. Na kolejnych obrazach z tej serii malarz ukazuje dramat małżeństwa bez miłości... Na poprzedniej lekcji poznałeś już jedną historię takiego małżeństwa zawartego ze względów materialnych a nie uczuciowych. Pamiętasz pana Piotra i Żonę modną?


5. PODRĘCZNIK, str.131: Otwórz teraz podręcznik i dokładnie przyjrzyj się obrazowi Williama Hogartha "PRZY ŚNIADANIU". Nic nie musisz zapisywać, po prostu wejdź w rolę bacznego obserwatora. Jeśli masz w domu lupę, wykorzystaj ją, bo na tym obrazie "diabeł tkwi w szczegółach" - trzeba tylko dostrzec te szczegóły. Zwróć uwagę na przedstawioną na obrazie sytuację i na szczegóły właśnie, które na pierwszy rzut oka mogą umknąć przypadkowemu obserwatorowi, ale nie Tobie - w końcu jesteś zaopatrzony/a w lupę, ewentualnie, ja Cię nieco naprowadzę. Zwróć zatem uwagę:
- Jak wyglądają małżonkowie?
- Jak się zachowują, jakie wykonują gesty ukazane na obrazie postaci?
- Kim mogą być pozostałe postacie ukazane na obrazie?
- Jak zostało przedstawione wnętrze domu? 
- Na jakie wydarzenia mogą wskazywać karty, szabla i przewrócone krzesło? 
Dlaczego obraz jest zatytułowany "PRZY ŚNIADANIU", a zegar pokazuje godzinę obiadu?

6. ANALIZA OBRAZU: Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, czy byłeś/aś wnikliwym obserwatorem:
Na obrazie widzimy salonik: wiszące żyrandole, kolumienki, obrazy, kolorowy dywan. Nad kominkiem obraz  z uroczym Kupidynem (bożkiem miłości). Na kominku głowa z utrąconym nosem (ślad po jakimś burzliwym poranku?) i szereg statuetek, figurek. Na pierwszym planie: kobieta i mężczyzna (młode małżeństwo) "przy śniadaniu". Mężczyzna ma zmęczoną postawę ciała, nogi wyciągnięte, ręce bezwładnie spoczywają na udach. Siedzi zgarbiony, twarz ma zmartwioną. Jest wyraźnie zmęczony. Nie zwraca uwagi na pieska, który wspina się na dwóch łapkach do podnóżka, widocznego obok jego krzesła. Po lewej stronie obrazu widać jakiegoś człowieka (adwokat / komornik?), który wychodzi z komnaty. W ręce trzyma plik papierów (niezapłacone rachunki?), pod ręką książkę. Być może te kwity są przyczyną zmartwienia mężczyzny? Po drugiej stronie stołu siedzi elegancka, modnie ubrana kobieta. Postawa jej ciała różni się od postawy mężczyzny. Jej twarz jest zrelaksowana, wyciąga ręce do góry w geście przeciągania się. W komnacie panuje nieład, bałagan: na podłodze leży książka, nieco dalej jakieś papiery, przewrócone krzesło.
Obraz ten pokazuje, czym kończy się życie ponad stan i bycie modnym za wszelką cenę. W tym małżeństwie dominuje kobieta, a mężczyzna musi spełniać jej zachcianki kosztem zadłużania się.
Obraz Williama Hogartha jest swoistą satyrą na wystawne życie mieszczaństwa i arystokracji. Ma swój cel dydaktyczny - pouczenie mieszczaństwa w celu poprawy moralności tej warstwy społecznej.

7. ZESZYT ĆWICZEŃ nr 1, str.131-133/ćw.1-3.
UWAGA! 
To zadanie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy będą musieli je odesłać. Podam informację na naszej klasowej grupie i w librusie, kto ma obowiązkowo odesłać to zadanie na ocenę.

Na dzisiaj to wszystko. Jeśli rzetelnie pracowałeś/aś przez cały tydzień, zdecydowanie zasłużyłeś/aś na odpoczynek.  
Do poniedziałku. Twoja Polonistka
Ewelina Majewska

środa, 20 maja 2020

TEMAT: Jak napisać PODANIE?


1. SŁOWO WSTĘPU: Na dzisiejszej lekcji:
- dowiesz się, jak poprawnie napisać PODANIE,
- samodzielnie zredagujesz (napiszesz) PODANIE,
- powtórzysz sobie krótkie formy użytkowe: zaproszenie, ogłoszenie, dedykację, życzenia, instrukcję i przepis.

2. Dzisiejsza lekcja została podzielona na dwie części. W pierwszej części dowiesz się, jak napisać podanie, w drugiej natomiast powtórzysz sobie pozostałe krótkie formy użytkowe.


CZĘŚĆ 1 - JAK NAPISAĆ PODANIE?
3. PODRĘCZNIK, str. 237-238: przeczytaj, co to jest PODANIE i jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Zwróć uwagę na rozmieszczenie tych elementów.

4. Teraz zapoznaj się, proszę z poniższą prezentacją, dzięki której utrwalisz sobie zasady budowy PODANIA oraz słownictwo charakterystyczne dla tego typu tekstu użytkowego:


5. ZESZYT ĆWICZEŃ nr 2, str. 27/ćw. 2.

6. ZADANIE: Na podstawie wskazówek w prezentacji, napisz samodzielnie podanie, następnie obejrzyj prezentację jeszcze raz i sprawdź, czy Twoje podanie ma prawidłowy układ graficzny oraz wszystkie wymagane elementy.
TEMAT: Napisz podanie o przyjęcie do wybranej przez Ciebie szkoły ponadpodstawowej.
Nie zapomnij o znalezieniu (np. w internecie), a następnie umieszczeniu w odpowiednim miejscu wszystkich niezbędnych informacji (np. adresu szkoły).
Zadanie wykonaj na kartce A4, bo w takiej formie powinno się pisać podanie.
Dobrze rozplanuj wszystkie elementy. 
UWAGA!
To zadanie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy będą musieli je odesłać.
Na naszej klasowej grupie podam informację, kto ma to zadanie odesłać OBOWIĄZKOWO na ocenę.


CZĘŚĆ 2: FORMY UŻYTKOWE - powtórzenie
7. ZESZYT ĆWICZEŃ nr 2:
a) str. 29: przypomnij sobie, co to są teksty użytkowe?
b) str. 29-30: PRZEPIS, ćw.3
c) str. 30: INSTRUKCJA, ćw.6
d) str. 33-34: OGŁOSZENIE, ćw.7
d) str. 34-35: ZAPROSZENIE, ćw.8
e) str. 35-37: DEDYKACJA, ćw.10,11,12
f) str. 37-38: ŻYCZENIA, ćw.13

8. SPRAWDŹ, CZY POTRAFISZ:
Wybierz jeden temat spośród podanych poniżej.
Zwróć uwagę, że pisząc ogłoszenie/zaproszenie na egzaminie ósmoklasisty będziesz musiał/a dodatkowo użyć dwóch argumentów. Nie zapomnij o tym!
W ocenie wypowiedzi będzie brana pod uwagę również poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.
TEMAT 1:
Napisz ZAPROSZENIE na wystawę ilustracji wykonanych przez uczniów Twojej szkoły w ramach "PROJEKTU:Mały Książę". Użyj dwóch argumentów, uzasadniających konieczność zobaczenia tej wystawy.
TEMAT 2:
Napisz ZAPROSZENIE na spotkanie w Twojej szkole ze znanym autorem książek dla młodzieży. Użyj dwóch argumentów, którymi przekonasz swoich kolegów i koleżanki do uczestnictwa w tym spotkaniu. 
TEMAT 3:
Zredaguj OGŁOSZENIE, w którym poinformujesz koleżanki i kolegów o organizowanej w Twojej szkole zbiórce książek dla dzieci z Domu Dziecka. Użyj dwóch argumentów, przekonujących do udziału w tej akcji.
TEMAT 4:
Napisz OGŁOSZENIE na stronę internetową Twojej szkoły, w którym zachęcisz uczniów do obejrzenia spektaklu pt."Mały Książę" w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego. Użyj dwóch argumentów.
UWAGA!
To zadanie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy będą musieli je odesłać.
Na naszej klasowej grupie podam informację, kto ma to zadanie odesłać OBOWIĄZKOWO na ocenę.

Na dzisiaj to wszystko. 
Mam nadzieję, że systematycznie rozwiązujesz wszystkie zadania, które Ci proponuję. Jeśli dzisiaj zrobiłeś/aś to rzetelnie, to dzięki temu powtórzyłeś/aś  sobie wszystkie krótkie formy użytkowe. BRAWO Ty!

Twoja Polonistka
Ewelina Majewska

wtorek, 19 maja 2020

TEMAT: Kobieta współczesna a żona modna


1. SŁOWO WSTĘPU: Na dzisiejszej lekcji:
- przypomnisz (utrwalisz) sobie treść satyry pt. "ŻONA MODNA";
- wskażesz cechy charakteru pana Piotra i żony modnej oraz ocenisz ich postawę;
- porównasz kobietę współczesną i żonę modną z utworu Ignacego Krasickiego;
- nazwiesz wartości ważne dla kobiety współczesnej i dla żony modnej z okresu oświecenia (XVIII wieku)

2. PRACA Z TEKSTEM:  Wróć jeszcze raz do tekstu satyry Ignacego Krasickiego pt. "ŻONA MODNA" (PODRĘCZNIK, str.180), który poznałeś/aś na poprzedniej lekcji i sprawdź, czy wszystko dobrze zrozumiałeś/aś.
Przeczytaj pytania, które dla Ciebie przygotowałam, wyszukaj odpowiedni fragment w utworze, a następnie zapisz odpowiedzi w swoim zeszycie:
a) Wypisz wymienione przez męża zalety i wady żony.
b) Wypisz w punktach warunki intercyzy (czyli umowy przedślubnej).
c) Jakie "niezbędne" rzeczy zabrała ze sobą żona, przeprowadzając się na wieś?
d) Jakiej "niezbędnej" obsługi zażądała żona pana Piotra w nowym domu?
e) Jakich przysmaków zażyczyła sobie żona modna? Zrób listę.
f) Jakie pokoje powinny znajdować się w nowym domu żony?
g) Jakich zmian dokonała żona pana Piotra po wprowadzeniu się do domu męża?
h) Jak powinien wyglądać ogród żony modnej?
UWAGA!
Jeśli miałbyś/aś problem z wykonaniem tego zadania, zajrzyj na stronę podaną poniżej, gdzie znajdziesz szczegółowe opracowanie dotyczące utworu "ŻONA MODNA":
https://opracowania.pl/opracowania/jezyk-polski/zona-modna-i-krasicki,oid,138

3. Teraz przypomnij sobie bohaterów SATYRY Ignacego Krasickiego, czyli PANA PIOTRA i ŻONĘ MODNĄ. Pomogą Ci w tym poniższe plansze:

4. ZADANIE INTERAKTYWNE: Sprawdź, czy potrafisz przypisać odpowiednie cechy charakteru bohaterom naszej satyry. W tym celu wykonaj poniższe zadanie interaktywne, potem koniecznie sprawdź poprawność swoich odpowiedzi, a następnie przepisz wszystkie cechy bohaterów do zeszytu. Możesz to zrobić w formie tabeli albo tradycyjnie:
5. Porównamy teraz kobietę współczesną (XXI wieku) z żoną modną (XVIII wieku). W tym celu narysuj tabelkę. Do pierwszej kolumny wpisz cechy typowej współczesnej kobiety (np. Twojej mamy). Do drugiej kolumny natomiast cechy "modnej Filis" z satyry Ignacego Krasickiego. Możesz wzorować się na mojej tabelce i dopisać swoje propozycje:
6. NOTATKA W ZESZYCIE: Zastanów się, biorąc pod uwagę powyższą tabelkę oraz cały utwór I.Krasickiego, jakie WARTOŚCI są najważniejsze dla żony modnej? Będą to na pewno:
- pieniądze, 
- bogactwo, 
- piękne przedmioty, 
- moda, itp. 
Wymień teraz WARTOŚCI cenne dla współczesnej kobiety:
- dom,
- rodzina,
- zdrowie,
- praca,
- pasja,
- możliwość samorozwoju, itp.

7. OCENA BOHATERÓW: Ignacy Krasicki nie oszczędza swoich bohaterów, wykorzystując wszelkie możliwości, jakie mu daje satyra. Z relacji pana Piotra wyłania się obraz karykaturalnej "modnej żony". Kobieta ta nie budzi sympatii u czytelnika. Pan Piotr, przeciwnie - zagubiony i cierpiący potraktowany został przez Krasickiego bardziej pobłażliwie i z lekkim współczuciem. 
Dodatkowo pan Piotr i jego żona cenią sobie zupełnie inne wartości:
a) pan Piotr:
- majątek (w końcu ożenił się dla pieniędzy), 
- tradycję 
- szlacheckie obyczaje, itp.
b) żona modna:
- rozrzutność
- francuską modę
- nowinki z Zachodu, itp
WNIOSEK: Gdyby bohaterowie satyry I.Krasickiego bardziej cenili np.miłość, a nie dobra materialne na pewno nie doszłoby do ruiny pana Piotra. 

8. DYDAKTYZM SATYRY Ignacego Krasickiego:
Krasicki tworzył satyry dla poważnych celów. Uważał, że literatura powinna pełnić między innymi rolę wychowawczą. Ukazywanie wad Polaków miało służyć poprawie obyczajów, a tym samym pomagać Polsce. Dzięki satyrze autor może realizować akcję wychowania społeczeństwa (jego edukację). Satyra daje możliwość gorzkiego krytycyzmu ludzkiej natury. W "ŻONIE MODNEJ" mamy do czynienia z krytyką cudzoziemszczyzny, bezmyślnego naśladowania obcych wzorów. Krasicki krytykuje również rozrzutność, zbytek i życie ponad stan, które w efekcie prowadzi do bankructwa. 

Twoja Polonistka
Ewelina Majewska

niedziela, 17 maja 2020

TEMAT: Problemy małżeńskie w krzywym zwierciadle satyry Ignacego Krasickiego pt. "ŻONA MODNA"

1. SŁOWO WSTĘPU: Na dzisiejszej lekcji:
- przeczytasz ze zrozumieniem utwór Ignacego Krasickiego pt. "ŻONA MODNA",
- poznasz nowy gatunek literacki - SATYRĘ i będziesz wiedział/a, jakimi cechami charakteryzuje się utwór satyryczny

2. PODRĘCZNIK, str.180:
Otwórz podręcznik i zapoznaj się z cechami SATYRY. Zapisz je w zeszycie i zapamiętaj.
Zwróć uwagę, że SATYRA to gatunek synkretyczny. Jeden taki gatunek już poznałeś/aś. Pamiętasz? BALLADA również jest gatunkiem synkretycznym.



3. Teraz przeczytaj powoli i ze zrozumieniem tekst SATYRY pt. "ŻONA MODNA". Koniecznie czytaj przypisy, które wyjaśniają znaczenie trudniejszych słów (archaizmów - czyli wyrazów, które wyszły już z użycia).

4. MOJA PROPOZYCJA: Możesz śledzić tekst w podręczniku (+ przypisy wyjaśniające znaczenie trudnych wyrazów) i jednocześnie słuchać utworu "ŻONA MODNA", czytanego przez lektora. Na przykład tutaj:



5. NOTATKA W ZESZYCIE: Po zapoznaniu się z fabułą utworu pora uporządkować wszystkie wydarzenia. Pomoże Ci w tym poniższe zadanie interaktywne Zwróć uwagę, że w zadaniu pojawiają się jedynie ogólne punkty planu wydarzeń. Uzupełnij je proszę o wydarzenia szczegółowe - czyli do każdego punktu z planu wydarzeń dopisz swoje podpunkty.
SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZEŃ zapisz później w swoim zeszycie:



6. Na koniec naszych dzisiejszych zajęć proponuję Ci poniższy filmik, który stanowi omówienie tego utworu pod kątem EGZAMINU ÓSMOKLASISTY.
Dzięki temu filmikowi utrwalisz sobie wszystkie wydarzenia składające się na fabułę SATYRY Ignacego Krasickiego. Film ten będzie również idealnym wstępem do kolejnej lekcji, na której dokładnie przyjrzysz się panu Piotrowi i żonie modnej, scharakteryzujesz tych dwoje bohaterów oraz ocenisz ich postawę:



7. PODSUMOWANIE: 
Na dzisiejszej lekcji poznałeś nowy gatunek literacki - SATYRĘ. 
Przeczytałeś utwór Ignacego Krasickiego pt. "ŻONA MODNA", a następnie
uporządkowałeś/aś wydarzenia składające się na fabułę, tworząc ich szczegółowy plan. 
Zastanów się teraz nad cechami charakteru obojga bohaterów, bo do tego na pewno wrócimy na kolejnej lekcji.
Na dzisiaj to wszystko.

Twoja Polonistka
Ewelina Majewska

piątek, 1 maja 2020

RECENZJE KSIĄŻEK - wyzwanie w ramach Światowego Dnia Książki


AUTORKA RECENZJI: Emilia Widera
         Książka pod tytułem ,,Życie to mecz" Pawła Zagumnego to autobiografia najbardziej utytułowanego zawodnika w całej historii polskiej siatkówki. O siatkarzu jednym z najlepszych, jak nie najlepszym w tej dziedzinie na całym świecie. 
         Do przeczytania tej książki w dużej mierze zachęcił mnie tytuł oraz to, że siatkówka to mój ulubiony sport. Opowieść bardzo dokładnie odzwierciedla życie siatkarza, co fanów Pawła zachęca szczególnie do sięgnięcia po książkę, gdyż Zagumny nie należał do sportowców, którzy chętnie opowiadali o swoim życiu prywatnym. Cała przygoda, zaczyna się od poznania przez czytelnika treningów zawodnika w kategorii wiekowej ,,Juniorzy”. Potem, jak ukazuje książka, wreszcie stajemy na prawdziwe polskie parkiety i nie tylko... Siatkarz grał bowiem również w lidze włoskiej Edilbasso Padwa oraz lidze greckiej - w Panathinaikosie. 
         Cała autobiografia oparta jest na niewiarygodnych drobiazgach i szczegółach, pojawia się wiele cytatów, urywki z pierwszych stron gazet, jak i  wiele niesamowicie szczegółowych opisów meczów, akcji i zgrupowań oraz barwne wspomnienia o ludziach i dotychczas nieznane fakty z historii polskiej i zagranicznej siatkówki. Mnóstwo opisów pracy z trenerami, na których Paweł Zagumny trafił na swojej sportowej drodze. Książka przypomina również wszystkie jego osiągnięcia - siatkarz to nie tylko mistrz Europy, ale też Mistrz Świata! Warto zaznaczyć, iż to wcale nie są wszystkie sukcesy, jakie zdobył ten zawodnik. 
         Uważam, że jest to książka, która ukazuje Pawła Zagumnego "zza kulis", odsłaniając jego prawdziwe oblicze sportowca. Jest to opowieść o wysiłku, ciężkiej pracy, wyrzeczeniach, bólu - jak i o radości i szczęściu, które sprawiają liczne wygrane. Na zakończenie dodam, że jest to fascynująca lektura, którą powinien przeczytać każdy... Nie tylko zawodnicy siatkówki czy kibice - również, Ci, którzy kochają czytać o nieprzeciętnych ludziach, dokonujących nieprzeciętnych rzeczy.



AUTORKA RECENZJI: Amelia Wilk
        Pizzeria Freddy Fazbear cieszy się popularnością wśród dzieci i dorosłych. Wszyscy uwielbiają  animatroniki, które tańczą, grają i śpiewają. Wydawałoby się, że nic złego nie może się stać. Aż do czasu...
Lipiec 1985r. 
        W pizzerii porwano siedmioletniego Michaela. Nigdy nie odnaleziono jego ciała i wszelki ślad po nim zaginął. To nie był pierwszy taki incydent u Freddy‘ego, gdyż zaginęło tutaj więcej dzieci. Zawsze były to dzieci nigdy dorośli. 
        Dziesięć lat po tragedii grupa przyjaciół: Charlie, John, Carlton, Lamar, Jessica i Marla wraz ze swoim bratem Jasonem wracają do Hurricane, aby uczcić pamięć po zaginionym przyjacielu. Ciekawość zwycięża i wracają do opuszczonego budynku pizzerii. Spotykają ich tam różne, przerażające przygody. Charlie wraca do wspomnień, których wolała unikać, odkrywa prawdę o swoim dzieciństwie, a wydarzenia w pizzerii zbliżają do siebie dawnych przyjaciół. 
        Historia jest naprawdę poruszająca. Podziwiam bohaterów za odwagę i za to, że chociaż nie widzieli się przez dziesięć lat, to po tak długim czasie potrafili współpracować i zaufali sobie. Pokonali własny lęk i udowodnili, że prawdziwa przyjaźń nigdy nie ustaje i warto o nią walczyć. 
        Autorzy w bardzo ciekawy sposób przedstawiają nam wydarzenia. Trzymają czytelnika w napięciu do ostatnich stron, aż nie można się oderwać od lektury. Książka jest napisana w interesujący sposób i szybko się ją czyta. Ciekawa historia, wspomnienia z dzieciństwa i prawda o pizzerii czynią ją zaskakującą, tajemniczą oraz niesamowitą. 


AUTORKA RECENZJI: Martyna Heldt
        Książka autorstwa  Stefanie Gabriel oraz Susanne Kaufman pt.„Ein Ausflug in den Wald" przedstawia w prosty sposób dzikie zwierzęta. Niestety jest ona napisana w języku niemieckim, ale czy to problem?  
        W książce można znaleźć opisy zwierząt, takich jak: lis, dzik, jeleń i sarna, wiewiórka oraz niedźwiedź. Widać, że autorzy się napracowali przy jej napisaniu. Grafik także się nie oszczędzał i zwykłe ilustracje powodują, że z łatwością przenosimy się do świata zwierząt. 
        Według mnie ta książka jest znakomita i warto ją przeczytać. Żałuję, że będąc w Niemczech, nie zakupiłam więcej części z serii „Ein Ausflug in den…”. Polecam ją wszystkim.