poniedziałek, 8 marca 2021

EMILIA PLATER - romantyczny wzór patrioty


1. NOTATKA W ZESZYCIE: 
Napisz krótką notatkę dotyczącą Emilii Plater
Możesz skorzystać z informacji, które znajdziesz tutaj: 

2. WYJAŚNIJ POJĘCIA: IDEALIZACJA, GLORYFIKACJA, APOTEOZA

3. Adam Mickiewicz: "ŚMIERĆ PUŁKOWNIKA" (podręcznik, str. 323)
Wiersz możesz przeczytać również tutaj: 

GENEZA UTWORU: 
Adam Mickiewicz napisał „Śmierć Pułkownika" po klęsce powstania listopadowego pod wpływem opowieści uchodzących z Polski powstańców. 
Poeta poświęcił swój wiersz postaci autentycznej, litewskiej szlachciance Emilii Plater, która brała udział w walkach powstańczych. 

TEMATYKA: 
Utwór przedstawia ostatnie chwile życia dowódcy powstańców, który umiera w chacie leśnika. Przed śmiercią prosi, aby przyniesiono mu mundur, szablę, pistolety i przyprowadzono osiodłanego konia. Żegna się ze swoim rynsztunkiem tak, jak to czynili dawni rycerze. Przyjmuje z rąk księdza ostatnie sakramenty. Umiera w otoczeniu wzruszonych żołnierzy i prostego ludu. 
Dopiero w zakończeniu utworu podmiot liryczny ujawnia, że tym wspaniałym, kochanym i mężnym powstańczym wodzem jest kobieta - Emilia Plater.
Utwór Mickiewicza jest hołdem złożonym kobiecie - powstańcowi, która nie waha się poświęcić życia w obronie kraju. Poeta nadaje jej cechy heroiczne - ukazuje jako wzór żołnierza, wiernego sprawie do końca. Mickiewicz uwzniośla, gloryfikuje czyn Emilii Plater poprzez porównanie jej do dawnych rycerzy - największych bohaterów polskiej historii, np. Stefana Czarnieckiego. Emilia stanowi tu niejako wzór idealnego rycerz, wiernego sprawie aż do końca.
Nawet w momencie śmierci dziewczyna zachowuje bohaterską i godna postawę. Mimo że w ostatnich chwilach swojego życia jest osamotniona, odchodzi nie jako przestraszona, słaba istota, ale niczym najwięksi wodzowie - z całym wojskowym rynsztunkiem przy boku. Przed śmiercią Emilia przyjmuje również komunię świętą na znak wyznawanej wiary chrześcijańskiej.

4. ZADANIE DLA CIEBIE: 
a) podręcznik, zad.1-2/str. 324 

b) Udowodnij, że Emilia Plater cieszyła się szacunkiem zarówno ludzi, jak i żołnierzy – powstańców. Na podstawie treści wiersza sformułuj 2 argumenty.

ARGUMENT 1 –

ARGUMENT 2 –


Twoja Polonistka
Ewelina Majewska